En Eski Reklam Biçimi : Gazete Reklamları

Gazete ReklamlarıÜrün ya da hizmetinizi dünyaya duyurmanın başka bir yolu da, basılı yayın organı olarak da adlandırılan dergi ve gazete reklamlarıdır. Bu tanıtım türü tüm okuyuculara ulaşma imkanı sunar. Bilinen en eski reklam şeklidir. İlk medya organı mecmua adı verilen gazetelerdir.Basılı reklamcılık sarı sayfalar diye tabir edilen bölümler ile daha büyük reklamları içerir. En eski gazete reklamları, hamur sayfalara çizim şeklindeydi. Sonrasında bu tanıtım şekline görüntü olan fotoğraf da eklendi. Küçük ilanlar daha ekonomikken büyük tanıtım sayfaları biraz daha pahalıdır. Dergi reklamcılığında ise tam, yarım ya da çeyrek sayfa yer kiralaması yapıldığı gibi, iç ve arka kapak reklamları daha pahalıdır.

Gazete Reklam Fiyatlandırması – Sütun Santim Hesabı

Gazete Reklam ÇeşitleriGazete reklamları içinde ayrıca küçük ilan ve seri ilanlar diye bölümler de yer almaktadır. Hepsinin tarifesi farklıdır. Fiyat hesaplaması, santim – sütun hesabı denilen ölçüye göre yapılır. Gazete 9 sütundan oluşur. Bu ilan bölümünde 10 sütundur. Çünkü burası reklam amaçlıdır. 1 sütun 35,4 mm’ye eşittir. Gazete reklamı da bu sisteme göre ölçülüp fiyatlandırılır. Ya da reklam – ilan tam sayfa verilir.

Seri ilanlar, para karşılığı alınmış olup, kelime sayısına göre fiyatlandırılır. Seri ilanlar içinde satılık, kiralık konut ya da işyerinin yanı sıra otomobil ilanları, iş ilanları, kayıp ilanları gibi çeşitler vardır. Maliyetleri çok düşüktür.  Gazetelerde en çok ücret ödenen reklamlar ise arka tam sayfa reklamladır.

Dergiler


Dergiler, kendi içinde basım süre aralığına göre haftalık, aylık ve 2 – 3 aylık olarak ayrılırlar. Hepsinin yayınlanma amacı, reklam yoluyla kazanç elde etmektir. Bunun için de çeyrek, yarım ve tam sayfa ölçülerde dergi reklamları verilir.  

Dergilere reklam vermek için dergi yetkilisiyle temas kurmak yeterliyken, gazeteler için durum farklıdır. Bu işi yapan medya planlama ajanslarının yanı sıra küçük ilanlar için seri ilan ajansları hizmet vermektedir.

Reklam Ver olarak gerek medya planlama alanında hedef kitlenize ve müşteri potansiyelinize uygun gazete ve dergilerde avantajlı fiyatlarla yer almanızı sağlıyoruz. Komple hizmetimiz içerisinde,Reklam Ver Gazete Reklamları

 • Beklentinizi belirlemek,
 • Mesajınızı profesyonelce hazırlamak,
 • Kreatif görseller hazırlamak,
 • En uygun fiyat aralıklarını belirleriz,
 • Reklam yayınından sonra hedef/ etki analizi yapmak gelir.

 

 

 

 


Ürün ya da hizmetinizi dünyaya duyurmanın başka bir yolu da dergi ve gazete reklamlarıdır. Bu tanıtım türü tüm okuyuculara ulaşma imkanı sunar. Basılı reklamcılık sarı sayfalar diye tabir edilen bölümler ile daha büyük reklamları içerir. Küçük ilanlar daha ekonomikken büyük tanıtım sayfaları biraz daha pahalıdır. Dergi reklamcılığında ise tam, yarım ya da çeyrek sayfa yer kiralaması yapıldığı gibi, iç ve arka kapak reklamları daha pahalıdır.

Yazılı basın organları olarak adlandırılan mecralarda kullanılan tanıtım şekli, özellik bakımından daha kısa ve öz anlatımlar içermektedir. Genellikle, ürün veya hizmetinizin etkili bir fotoğrafını, görüntü, ya da imajı kullanılmaktadır. Gazete reklamları, renkli olarak tasarlanmakta ve burada da tasarımın çarpıcı olmasına dikkat edilmektedir. Siz sosyal ilanları, marka bilinirliğinizi arttırmak amacıyla, kullanmak için tercih etmelisiniz. Ticari ilanlar kısmında, markalarınızı, ürün ve hizmetlerinizin tanıtımlarını ve özelliklerini çok kısa ve öz anlatmaktadırlar. Gazetelerin seri ilanlar kısmını, çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere, ayrıca tanıtım amacıyla da kullanabilirsiniz.

Gazete reklamları, özellik bakımından daha kısa ve öz anlatımlar içermektedir. Genellikle, ürün veya hizmetinizin etkili bir fotoğrafını veya ürün, hizmetinizin iyi anlatılabileceğini gördükleri bir görüntü, imaj kullanılmaktadır. Gazete reklamları, renkli olarak tasarlanmakta ve burada da tasarımın çarpıcı olmasına dikkat edilmektedir. Siz sosyal ilanları, marka bilinirliğinizi arttırmak amacıyla, kullanmak için tercih etmelisiniz. Ticari ilanlar kısmında, markalarınızı, ürün ve hizmetlerinizin tanıtımlarını ve özelliklerini çok kısa ve öz anlatmaktadırlar. Gazetelerin seri ilanlar kısmını, çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere, ayrıca tanıtım amacıyla da kullanabilirsiniz. Gazetelerin seri ilanlar kısmında bu tip ilanların biçimleri, maktu kutular şeklinde tasarlanmakta ve basılmaktadır. Logolarınızı, kurumsal sloganlarınızı ve iletişim adreslerinizi koymaktadırlar.

Gazete Reklam (İlan) Çeşitleri

 

1- Küçük İlanlar

Satılık emlak, vasıta, eleman, iş ve kayıp gibi çeşitli konulardan oluşup, günlük gazetelerde seri olarak yayınlananların çoğunluğunu kapsayan küçük ilanlardır. Bunlar, her gün gazetelerin seriler halinde dizip yayınladıklarıdır.

Gazetecilik sektöründe bu küçük duyuruların alınması, yayına hazır hale getirilmesi, tasarlanması ve yayınlanması gazete ilan ve reklam ajansları aracılığı ile yapılmaktadır. Küçük duyurular gazetelere aracılık yapan ajanslara telefonla, fax çekerek veya ajansların internet sayfalarından başvuru yapılarak yayınlanması sağlanabiliyor.

Bu uygulamaların esnekliği ve hızlı olması, firmalara zaman kazandırmakta ve bu işlerin etkinliğini sağlamaktadır. Bu tip duyurular firmaların taleplerine göre çerçeveli olabileceği gibi, farklı renkler ve farklı harf karakterleri kullanılarak hedef kitlelerin ilgisini daha çok çekecek hale getirilebilir. Seri İlanlar ise; Gazete seri ilanlarını en kesin yoldan, en doğrudan tanımlamak gerekirse; ürününü pazara sunmak isteyen ile o ürüne ihtiyaç duyan kitlenin, doğrudan, en kısa ve en net yoldan birbirleriyle karşı karşıya geldikleri reklam türüdür.

2- Resmi İlanlar

Resmi gazete İlanları, Kanun ve yönetmeliklerle yayınlanması zorunlu hale getirilmiş ilanlardır. Resmi gazete ilanları, resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir, bunlar reklam içerikli değildir.  Resmi duyuruların gazetelerde yayınlanması, Basın İlan Kurumu aracılığı ile olmaktadır. Resmi kurumlar bu kuruluşun müsaadesi olmadan gazete ilanları yayınlatamaz.

3-  Ticari İlanlar

Çeşitli firma ve işletmelerin mal, ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla gazetelerde yayınlanan ve reklam niteliğine sahip çeşitli tasarımlarda yapılabilen hazırlanması profesyonellik isteyen gazete ilanlarıdır. Bu ilanların amacı firmalarının mal ve ürünlerini tüketicilere tanıtmak, firma satışlarını arttırmak, marka değerini yükseltmek ve işletmelerin pazar payını arttırmaktır.

Gazeteye İlan nasıl verilir?

Gazeteye İlan Nasıl VerilirFirmanız gazetelere başvuru yaparak ilan veya seri ilan veremez.  Bu şekilde ilan verilen gazete sayıları çok azdır. Gazeteler,  belirli şartları yerine getiren prodüksiyonlara,  ajanslık yetkisi verirler. Bu ajanslar işi yerine getirmek üzere, aracı kuruluşun, ilan veren ile gazete ilan servisleri arasında hizmet üretmesini sağlarlar. İlan ajanslarına, ilan metinlerinizi, ilan siparişlerinizi internet üzerinden, ilan formunu kullanarak ya da müşteri ilan destek telefon hatlarını arayarak destek alabilirsiniz.

Gazete Yolu ile Reklamın Yararlı Yanları:

 • Tüketicilerin hemen hepsinin kolayca edinilebileceği kadar ucuzdur.
 • Günlük yaşantının her anında ve her yerinde rastlanabilmesi ve kolayca el değiştirebilmesi nedeniyle etki alanı geniştir.
 • Reklam gideri, etkisine oranla, diğer araçlarda olduğundan daha düşüktür.
 • Ayrıntılı bilgi verme fırsatı sunar.
 • Reklamlarda değişiklik yapmak kolaydır.

 

Gazete Yolu ile Reklamın Olumsuz Yanları:

Reklam Ver Gazete Reklamları

 • Ömrü kısadır.
 • Genellikle baskı tekniği diğer araçlara kıyasla yetersizdir.
 • Kimlere ya da “ne tür tüketicilere” ulaştığını öğrenmek hemen hemen olanaksızdır.

 

Gazete İlan Ücretleri

Gazete reklam fiyatları, sütun/santim özelliklerine göre değişir. Ayrıca hafta içi ve hafta sonları verilmesi de fiyatları değiştiren etkenler arasında yer alır.

 

Gazete ve dergi reklamı sürecinde sunduğumuz hizmetler

 • Reklamdan beklentinizi belirleriz
 • Verilmek istenen mesaj metnini profesyonel bir titizlikle oluştururuz
 • Görsel çalışmaları ajans kapsamında gerçekleştiririz
 • En uygun fiyat aralıklarını belirleriz
 • Reklam yayınından sonra hedef/ etki analizi yaparız

Gazete İlanlarımızla Sadık Okurlara Ulaşın!